Szkoła Patriotów

Szkoła przystąpiła do projektu "Szkoła Patriotów" organizowanego przez Śląskie Kuratorium Oświaty.

Cele projektu:
- przywracanie i podtrzymywanie pamięci o ważnych dla historii naszej Ojczyzny i regionu bohaterach i wydarzeniach,
- upowszechnianie wiedzy na temat miejsc, faktów i postaci związanych z walką o niepodległość, bohaterstwem i męczeństwem,
- systematyczna opieka nad miejscami pamięci i trwałymi upamiętnieniami na terenie Województwa Śląskiego, stanowiącymi materialne świadectwo ważnych wydarzeń z historii Polski,
- kształtowanie wśród dzieci i młodzieży szacunku dla przeszłości i tradycji, dziedzictwa narodowego i kulturowego,
- pielęgnowanie tradycji patriotycznych poprzez propagowanie wiedzy o ważnych wydarzeniach z historii kraju i regionu,
- dostrzeganie związków między życiem i działalnością jednostek a historią regionu, kraju,
- współpraca z lokalną społecznością (m.in. Parafią, OSP, KGW, stowarzyszeniami),
- rozwijanie kreatywności i umiejętności uczniowskich w zakresie efektywnej współpracy w grupie.

Działania przeprowadzone w ramach projektu "Szkoła Patriotów"

realizowanego w II semestrze roku szkolnego 2022/2023

oraz na początku roku szkolnego 2023/2024

LUTY

W lutym uczniowie naszej szkoły na zajęciach Wiedzy o Regionie pracowali z książką "160 lat Szkoły w Halembie" w oparciu o rozdział "Nadanie imienia Powstańców Śląskich". W czasie zajęć zwrócono szczególną uwagę na Powstańców halembskich oraz miejsce ich spoczynku. Uczniowie wynotowali bohaterów z Halemby, Kłodnicy i Kuźnicy.

okladka1        okladka tyl

MARZEC

Na lekcjach wychowawczych przeprowadzono rozmowy na temat plebiscytu w oparciu o treści zawarte na blogu

oraz prezentację dotyczącą Powstań Śląskich i plebiscytu.

blog

KWIECIEŃ

Przed Świętami Wielkanocnymi uczniowie naszej szkoły porządkowali miejsce pamięci - grób Powstańców Śląskich oraz żołnierzy pomordowanych w I i II wojnie światowej znajdujący się na naszym parafialnym cmentarzu.

Odbyło się Święto Patrona Szkoły.

Święto Patrona Szkoły zostało przygotowane metodą projektu. Dzięki współpracy uczniów, rodziców i nauczycieli przygotowano śląskie pączki , lizaki z malcu oraz chleb ze smalcem. W czasie happeningu uczniowie słuchali powstańczych piosenek, oglądali wystawy plakatów przybliżających wydarzenia I ,II, III powstania śląskiego oraz plebiscytu na Halembie, a także zapoznali się ze strojami śląskimi z naszego regionu oraz strojami noszonymi przez powstańców. Uczniowie tego dnia przebrali się w stroje śląskie i powstańcze. Mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia w przebraniach oraz skosztować wymienionych potraw. W klasach 4-8 przeprowadzono również specjalne lekcje na temat patrona szkoły na zajęciach nauki o regionie, historii lub lekcjach wychowawczych. Uczniowie odwiedzili również grób powstańców śląskich na naszym parafialnym cmentarzu. W ramach obchodzonego święta odbył się również konkurs gwary.

Z okazji rocznicy III Powstania Śląskiego oraz Święta Konstytucji 3 Maja uczniowie złożyli wiązankę kwiatów.

CZERWIEC

Uczniowie i uczennice z klasy piątej A i B brali udział w wojewódzkim konkursie "Powrót części Górnego Śląska do Polski" , którego organizatorem był Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach. Sukces ogromny, gdyż Antonina Chruszczyk zdobyła I miejsce, Aneta Górecka II miejsce, wyróżnienia Nicole Cimała, Szymon Kołacz i Hanna Kaluga.

Przed wakacjami uczniowie udali się na grób Powstańców Śląskich, aby go uporządkować i zapalić znicze przed Narodowym Dniem Powstań Śląskich (20 czerwca).

WRZESIEŃ

W miesiącu wrześniu uczniowie klas pierwszych odwiedzili miejsce pamięci na naszym parafialnym cmentarzu i poznali Patrona Szkoły - Powstańców Śląskich.

PAŹDZIERNIK

W ramach popularyzacji miejsca pamięci znajdującego się na cmentarzu przy Parafii M.B.R w Halembie - Grobu Powstańców Śląskich wysłaliśmy do rodziców i uczniów naszej szkoły link do bloga, który przybliża historię tego pomnika oraz patrona naszej szkoły - Powstańców Śląskich. Blog został przygotowany przez uczniów naszej szkoły pod opieką p. Joanny Świtała-Mastalerz oraz p. Anny Kilkowskiej.