SZKOŁA PODSTAWOWA NR 24

IM. POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH W RUDZIE ŚLĄSKIEJ

Zagrana Matma

Dnia 11 czerwca 2019 roku w SP nr 24 w Rudzie Śląskiej zostały ogłoszone wyniki

Miejskiego Konkursu Matematycznego „Zagrana Matma” pod patronatem Pani Prezydent Miasta Grażyny Dziedzic.

Inicjatorkami i organizatorkami konkursu były panie Beata Król i Izabela Palacz – nauczycielki matematyki.


Odzew i pomysłowość uczniów były bardzo duże. Dzieci wykonały gry dotyczące pojęć i zadań matematycznych w formie gier planszowych i karcianych, domino, puzzli. Pojawiły się także gry przestrzenne.


Samo rozdanie nagród nawiązało do tematyki konkursu. Laureaci dzięki firmie „Kraina Szkraba” mieli okazję zagrać w różne gry logiczne.

 

LISTA LAUREATÓW


 

 

Wycieczka do Zbrosławic

5 czerwca klasy pierwsze pojechały na wycieczkę do Zbrosławic. Dzieci zwiedzały stajnie i dowiedziały się, jak należy opiekować się koniem, jak o niego dbać, żeby był w dobrej kondycji podczas wyścigów. Potem odbyła się przejażdżka bryczką po całym gospodarstwie. Kto chciał, mógł również wsiąść na konia i, pod opieką instruktora, przyjechać się indywidualnie. W trakcie pobytu dzieci ganiały po łące, wspólnie bawiły się na placu zabaw, a kiedy zgłodniały, zjadły pieczone kiełbaski. To był bardzo udany wyjazd!

Alina Sroka

Zajęcia otwarte dla rodziców klasy 2c

W dniu 3 czerwca  odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców klasy 2c. W czasie dwóch lekcji uczniowie przeprowadzali doświadczenia chemiczne: z mlekiem i barwnikami, olejem, sodą oczyszczoną oraz wodą. Klasa pracowała w grupach .Dzieci losowały miejsce przy stole , gdzie czekała na nich  torba z preparatami i instrukcją. Każda grupa przedstawiała swój eksperyment, stawiała hipotezę wykonywała go, a potem wyjaśniała dlaczego tak się dzieje. Uczniowie byli pochłonięci pracą. Na zakończenie wykonano doświadczenie z połączonymi naczyniami z wodą, a następnie każdy uczeń wykonał ciecz nienewtonowską, który zrobiła prawdziwą furorę! Wszystkie pokazy się udały. Uczniowie dowiedzieli się wiele nowego-począwszy od zmiany napięcia powierzchniowego, działania soczewki, efektu kapilarnego a skończywszy na reakcji kwasu z zasadą. Pokazali również ,że wspaniale potrafią współdziałać w grupie, uważnie słuchać i pracować zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Dopełnieniem tego ciekawego dnia w szkole była lekcja grafiki, na której klasa wykonała druk wypukły.

Joanna Malejka

Wyprawka szkolna

 

Zachęcamy rodziców przyszłorocznych uczniów klas pierwszych do zapoznania się z wyprawką pierwszaka.

 

pobierz  

 


 

 
Osiągnięcia naszych uczniów
 
W ramach obchodów 100-lecia działalności Towarzystwa Przyjaciół Dzieci 4 uczennice naszej szkoły wzięły udział w konkursie recytatorskim "Dziecko w literaturze pieknej". Emilka Marczok i Marysia Wawro otrzymały wyróżnienia.
 
Na zdjęciach: Marta Cekała, Julia Nyga, Emilia Marczok, Maria Wawro.
 

EUROWEEK

Pierwsza grupa uczniów wyjechała wraz z nauczycielami na 5-dniowe warsztaty językowe Euroweek - Szkoła Liderów. Każdy dzień jest pełen atrakcji:

- zajęcia z wolontariuszami,

- spacer po Dusznikach Zdroju,

- wspólna zabawa,

- zwiedzanie 400-letniego Muzeum Papiernictwa,

- msza święta w kościele pw. Apostołów Piotra i Pawła

 

Finał II miejskiego konkursu recytatorskiego i plastycznego 

z okazji 100. rocznicy wybuchy I powstania śląskiego

 

W tym roku świętujemy ważne wydarzenie związane z historią Górnego Śląska – 100. rocznicę wybuchu I powstania śląskiego. Społeczność Szkoły Podstawowej nr 24 im. Powstańców Śląskich w Rudzie Śląskiej także włączyła się w te obchody. 3 kwietnia 2019 roku odbyły się w niej dwa konkursy: recytatorski i plastyczno-informatyczny właśnie z okazji 100. rocznicy wybuchu I powstania śląskiego, tym bardziej iż patronami tej placówki oświatowej są właśnie powstańcy śląscy.  Jego adresatami byli uczniowie rudzkich szkół podstawowych Honorowy patronat nad konkursami objęła Pani Prezydent Miasta Ruda Śląska Grażyna Dziedzic.

Nagrody w konkursie ufundowali:

  • NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty i  Wychowania w Rudzie Śląskiej,
  • sklep z artykułami papierniczymi KLUCZYK z Rudy Śląskiej (Halemby)
  • STAN-MIR z Rudy Śląskiej (Halemby)

Czytaj więcej: konkurs miejski 

Niezwykłe roboty

Uczniowie klasy 3b projektowali i wykonywali roboty. Do wykonania cudnych robotów wystarczyło kilka kartonów, rolek po papierze, kolorowy papier itp. Uczniowie wykazali się dużą kreatywnością i wyobraźnią. Okazuje się, że zabawki wykonane własnoręcznie są najczęściej tymi najpiękniejszymi. 

                                                                                                         Iza Toborek

Zaproszenie na występ Oliwii Stawickiej z klasy VIc

 

29 marca 2019 roku Oliwia Stawicka podczas "Twórczego piątku na Ficinusie" o godzinie 17.00 w dzielnicy Wirek wygłosi w gwarze śląskiej tekst o tradycyjnym śląskim jedzeniu.

Oliwia jest laureatką wielu konkursów gwary śląskiej, jej występ na pewno wzbudzi u słuchających miłe przeżycia.

J. Świtała-Mastalerz

 

więcej informacji

Gry planszowe na start!

Dnia 28.01.2019 w klasie 2d odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. Na zajęciach z edukacji polonistycznej dzieci wypowiadały się na temat własnych emocji, radzenia sobie z nimi oraz jak reagują  w różnych sytuacjach. Dzieci również przyporządkowywały emotikony według nasilenia emocji. Wypowiadały się na temat trudności opanowania własnych emocji.

Na zajęciach z edukacji matematycznej dzieci grały w gry planszowe, które same przygotowały. Zadaniem dzieci było ułożenie zasad gry, nadanie tematu gry oraz wspólna gra. W tym zadaniu działały emocje, ale te pozytywne. Dzieci sprawnie podzieliły zadania tak, aby wspólnie opracować grę. Do gry przyłączyli się rodzice, którzy chętnie zagrali z dziećmi.

Dziękuję naszym wspaniałym rodzicom za liczne przybycie i wspólną grę.

wych.klasy 2d

Katarzyna Gul

Zima w obrazach

 

Uczniowie klas młodszych wykonali przepiękne zdjęcia zimy. Przedstawiamy te najcudowniejsze. Zwycięzców czeka nagroda.

Katarzyna Gul

Irena Pludra