Nasza szkoła uczestniczyła w II Międzynarodowej Edycji VI Ogólnopolskiej Akcji

„Przerwy na czytanie - bicie rekordu w czytaniu na przerwie”

Akcja pt. „Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie” odbywało się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Na pięciu przerwach o godz. 8.55, 9.40,10.35, 11.30, 12.35, 13.40 uczniowie i nauczyciele czytali wypożyczoną wcześniej w bibliotece szkolnej  lub przyniesioną z domu ulubioną książkę. W czterech oddziałach klas pierwszych dzieciom czytały wychowawczynie – m.in. baśnie Hansa Chrystiana Andersena i fragmenty książki Marii Kownackiej „ Plastusiowy pamiętnik”. Czytano w klasach lekcyjnych, korytarzach szkolnych, bibliotece i czytelni.

W szkole czytano w 30 oddziałach  klas 1-8. W budynku A udział w czytaniu wzięło 325 uczniów a w budynku B - 270. Razem liczba osób czytających na przerwie wynosiła 595 osób. Razem z uczniami czytali  nauczyciele, było nas ok. 32. Niektórzy uczniowie z klas młodszych przynieśli do czytania ulubione książki. Równie chętnie uczniowie korzystali z księgozbioru biblioteki szkolnej. Odnotowano zdecydowanie większe zaciekawienie  książkami niż na co dzień.

Oprócz promocji czytelnictwa i integracji społeczności szkolnej dodatkowym walorem akcji była cisza na korytarzach szkolnych w czasie przerw,  która jest zjawiskiem pożądanym, jak się okazało, nie tylko przez nauczycieli, ale również uczniów.

Głośne czytanie wzbogaca słownictwo, poprawia pamięć, pobudza wyobraźnię, uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę, ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole.

Wszystkim czytającym i słuchającym dziękujemy za udział!

Zapraszamy do biblioteki szkolnej w budynku A i B.

Bibliotekarki SP 24