Akademia Rynku Pracy

W ramach Akademii Rynku Pracy 💚❤️💙 uczniowie klas VIII mieli okazję spotkać się w naszym urzędzie z przedstawicielami rzemieślników Cech Ruda Śląska w ramach cyklu pt. „O zawodach rzemieślniczych, czy warto i dlaczego❓”.
👉Gościliśmy rudzkich 8-klasistów z Szkoła Podstawowa nr 16 im. Janusza Korczaka w Rudzie Śląskiej, Szkoła Podstawowa nr 4 im. Józefa Lompy w Rudzie Śląskiej oraz Szkoła Podstawowa Nr 24 im. Powstańców Śląskich w Rudzie Śląskiej
🔵Starszy Cechu Pan Grzegorz Skudlik przedstawił zaproszonym uczniom korzyści, jakie mogą płynąć z praktycznej nauki zawodu w zakładach rzemieślniczych oraz zalety podjęcia nauki w szkołach branżowych.
🔵Uczniowie mogli zapoznać się z istotnymi aspektami rzemiosła oraz pracy w branży fryzjerskiej 💇‍♀️, mechanicznej 🔧, elektromechanicznej 📱, piekarniczej 🥖, cukierniczej 🍰
i przetwórstwa mięsnego 🍗.
🔵Nasza doradczyni zawodowa przedstawiła młodzieży wskazówki - czym kierować się dokonując wyboru przyszłej ścieżki zawodowej oraz jakie są zawody deficytowe w naszym mieście.
🔵 Uczniowie mieli również okazję posłuchać doświadczeń rudzkich rzemieślników zrzeszonych w Cechu, gdyż gościliśmy przedstawicieli:
- Studia Fryzjerskiego „Barbara” Grzondziel Barbara,
- Zakładu Przetwórstwa Mięsnego Kuś Małgorzata spółka jawna,
- Auto Service- Toboła. Toboła Krzysztof,
- P.P.H.U. OSKAR Nocoń Mariusz,
- Piekarni Ciastkarni Markiewka Marian.
👍Przykłady ścieżek zawodowych, począwszy od uzyskania stopnia czeladnika do osiągnięcia stanowisk kierowniczych i prowadzenia własnych działalności gospodarczych, są szczególnie motywujące w momencie podejmowania decyzji w kierunku przyszłego zawodu.
Dzisiaj przedsiębiorstwa rudzkich rzemieślników są cenionymi i rozpoznawalnymi markami nie tylko na lokalnym rynku 🇵🇱, ale również docierają na rynki europejskie 🇪🇺 i światowe 🌍 .
💐Dziękujemy zaproszonym gościom za udział w spotkaniu. Było to już ostatnie spotkanie z cyklu „O zawodach rzemieślniczych, czy warto i dlaczego?” przed wakacjami. Z kolejnymi spotkaniami wracamy w nowym roku szkolnym.
💝Wszystkim uczniom klas VIII życzymy satysfakcjonujących wyborów szkół ponadpodstawowych oraz realizacji swoich zainteresowań👍