RENESANS WOKÓŁ NAS
„Jeśli ci powiem – zapomnisz, jeśli pokażę – zapamiętasz,
jeśli wytłumaczę – zrozumiesz”

Wczesnym rankiem  24 października 2019 r. uczniowie klasy 6a i 6b (oraz kilkoro z klasy 5) wyjechali do Krakowa, aby - w myśl popularnej w naszej szkole zasady  nauczania 3 x Z : zobaczyć, zrozumieć, zapamiętać  -  oglądać „na żywo” zabytki  renesansowe.
    Nie pojechaliśmy oczywiście nieprzygotowani, ponieważ na lekcjach historii zapoznawaliśmy  się  „z tematem”  a dodatkowo na zajęcia z języka polskiego  przygotowaliśmy i przedstawiliśmy  prezentacje, filmiki, plakaty i własne miniwykłady, które miały za zadanie przybliżyć wszystkim miejsca, które później zobaczyliśmy  „na własne oczy” .
    W Krakowie powędrowaliśmy zamglonymi uliczkami na Wawel, aby zwiedzić prywatne apartamenty królewskie, słuchając uważnie opowieści przewodnika. Potem czekała nas lekcja muzealna "Renesans na Wawelu" w komnatach reprezentacyjnych – podziwialiśmy m.in. słynne arrasy Zygmunta Augusta. Zdążyliśmy rzucić okiem na najcenniejszy zabytek renesansowy – Kaplicę Zygmuntowską i pomknęliśmy na Rynek i przez Sukiennice do  domu  J. Matejki, który  zwiedziliśmy z przewodnikiem – wtedy oczywiście przenieśliśmy się już w zupełnie inne czasy, ale byliśmy tego świadomi.
Na dodatek była jeszcze  Bazylika Mariacka i słynny ołtarz Wita Stwosza – ale tylko z daleka i tylko na chwilkę, ponieważ trwa remont.
    Słodkim zakończeniem bardzo słonecznego, pełnego wiedzy i wrażeń dnia była wizyta – pokaz -  w manufakturze cukierków :)
Do domu wróciliśmy na pewno zmęczeni, na pewno dosyć późno, ale w bardzo dobrych humorach.

Grażyna Dziwisz