Gratulujemy

Uczniowie i uczennice naszej szkoły brali udział w ogólnopolskim konkursie literackim „Magiczna mysz – przygoda z „Mysią Wieżą”, którego organizatorem był Dom Kultury w Wolbromiu. W tym konkursie Emilia Kiraga z klasy VI zajęła II miejsce (w przedziale wiekowym 10-12 lat), a Julia Tendera III miejsce (kategoria 13-14 lat). Ich prace zostaną opublikowane na stronie Domu Kultury w Wolbromiu. Chętnych zapraszamy do lektury nagrodzonych prac.
                                                                                                                                                                  J. Świtała-Mastalerz

Konkursy plastyczne

HISTORIE NATURALNE - ARTBOOK DLA DZIECI

31 października gościliśmy w naszej szkole Joannę Zdzienicką oraz Pawła Szeibla, wykładowców oraz absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Artyści przekazali dzieciom ilustrowany zeszyt ćwiczeń plastycznych oraz przeprowadzili warsztaty. Dzieci z zaangażowaniem odpowiadały na wszystkie pytania oraz wypełniały kolejne karty ćwiczeń.

Artbook jest inspirowany konkretnymi miejscami Śląska (centrum Katowic, Muzeum Śląskie, Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu, Park Krajobrazowo - Przyrodniczy Żabie Doły), zachęca najmłodszych do dostrzeżenia  wartości przyrodniczych regionu. Zawarte w nim zadania kreatywne animują spędzanie czasu.

Książka została zrealizowana i dystrybuowana na Śląsku. Projekt został  dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Zasady ruchu drogowego

Uczniowie klasy czwartej, cały rok szkolny zapoznają się z zasadami ruchu drogowego i znakami drogowymi. W ramach zajęć techniki przygotowywali postaci rzeczywistych rozmiarów, które mają im pomagać w utrwalaniu wiadomości.

Anna Mucha

PROJEKT BADAWCZY

W bieżącym roku szkolnym Szkoła Podstawowa nr 24 realizować będzie projekt badawczy Fundacji Db@m o Mój Zasięg poświęcony zachowaniom grania w gry przez dzieci.

Czynność grania w gry on-line i gry wideo zyskuje na znaczeniu stając się w szczególności wśród młodych osób jedną z form spędzania czasu wolnego. Mając świadomość zagrożeń wynikających z nadużywania gier, ale również wiedząc o pozytywnym wpływie grania w gry warto przyjrzeć się bliżej tego rodzaju zachowaniom. Realizowany projekt badawczy wspierają pracownicy naukowi zatrudnieni w Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego oraz naukowcy w Polskiego Towarzystwa Edukacji Medialnej.

Czytaj więcej: projekt dbam o moj zasieg

RENESANS WOKÓŁ NAS
„Jeśli ci powiem – zapomnisz, jeśli pokażę – zapamiętasz,
jeśli wytłumaczę – zrozumiesz”

Wczesnym rankiem  24 października 2019 r. uczniowie klasy 6a i 6b (oraz kilkoro z klasy 5) wyjechali do Krakowa, aby - w myśl popularnej w naszej szkole zasady  nauczania 3 x Z : zobaczyć, zrozumieć, zapamiętać  -  oglądać „na żywo” zabytki  renesansowe.
    Nie pojechaliśmy oczywiście nieprzygotowani, ponieważ na lekcjach historii zapoznawaliśmy  się  „z tematem”  a dodatkowo na zajęcia z języka polskiego  przygotowaliśmy i przedstawiliśmy  prezentacje, filmiki, plakaty i własne miniwykłady, które miały za zadanie przybliżyć wszystkim miejsca, które później zobaczyliśmy  „na własne oczy” .
    W Krakowie powędrowaliśmy zamglonymi uliczkami na Wawel, aby zwiedzić prywatne apartamenty królewskie, słuchając uważnie opowieści przewodnika. Potem czekała nas lekcja muzealna "Renesans na Wawelu" w komnatach reprezentacyjnych – podziwialiśmy m.in. słynne arrasy Zygmunta Augusta. Zdążyliśmy rzucić okiem na najcenniejszy zabytek renesansowy – Kaplicę Zygmuntowską i pomknęliśmy na Rynek i przez Sukiennice do  domu  J. Matejki, który  zwiedziliśmy z przewodnikiem – wtedy oczywiście przenieśliśmy się już w zupełnie inne czasy, ale byliśmy tego świadomi.
Na dodatek była jeszcze  Bazylika Mariacka i słynny ołtarz Wita Stwosza – ale tylko z daleka i tylko na chwilkę, ponieważ trwa remont.
    Słodkim zakończeniem bardzo słonecznego, pełnego wiedzy i wrażeń dnia była wizyta – pokaz -  w manufakturze cukierków :)
Do domu wróciliśmy na pewno zmęczeni, na pewno dosyć późno, ale w bardzo dobrych humorach.

Grażyna Dziwisz

OBIADY - LISTOPAD

Koszt obiadów w listopadzie wynosi 76,00 zł (4 zł x 19 dni żywieniowych).

UWAGA! – dotyczy uczniów klas 8

Uczniowie klas 8 wpłacają 72,00 zł (odliczony zostaje dzień, w którym klasy 8 w październiku były w kinie)

z wyjątkiem tych osób, które otrzymały poprzez dziennik informacje o wpłacie innej kwoty.

Płatne do 10 listopada.

kierownik świetlicy

Zamiana ról - nietypowe zajęcia z języka angielskiego

W dniu 23 października uczennice klasy 3c- Maja oraz Natalia wcieliły się w rolę nauczycielek z języka angielskiego. Wspólnie przygotowały interesujące zajęcia o zwierzętach dla swoich koleżanek i kolegów z klasy. Była krzyżówka i wspólna praca w grupach przy plakatach. Takie zajęcia na długo pozostaną  w naszych pamięciach!

Marzena Stram

Osiągnięcia naszych uczniów

W Mistrzostwach Rudy Śląskiej w Szachach drużyna z naszej szkoły zajęła I miejsce.

GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW

Zapraszamy do udziału w konkursach plastycznych.