SZKOŁA PODSTAWOWA NR 24

IM. POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH W RUDZIE ŚLĄSKIEJ

Aktualności

Wyróżnienie w konkursie

 

Uczeń klasy 2d Dominik Osiński zdobył wyróżnienie w kategorii klas I-II w IX edycji międzyszkolnego konkursu plastycznego: ,, ZŁOTE JABŁKO'' zorganizowanego przez Szkołę Podstawową nr 40 im. Karola Goduli

 


 

At the restaurant 

19 i 20 listopada uczniowie klas VB i VA mieli okazję wcielić się w rolę aktorów i odegrać scenki według własnego scenariusza. Wszyscy  przygotowali się wyśmienicie! Sala lekcyjna zamieniała się w restaurację. Pojawiły się ciekawe rekwizyty: taca, obrus, talerze, potrawy, owoce i warzywa, kasa sklepowa, a nawet terminal do płatności kartą! Każdy chciał jak najlepiej odegrać swoją rolę i otrzymać najlepszą ocenę, więc dialogi były wyuczone na „blachę”. Zajęcia sprawiły uczniom ogromną przyjemność i zmotywowały do pracy. Nie zabrakło przy tym humoru, pozytywnej energii i świetnej zabawy. Odgrywanie scenek  naśladujących typowe sytuacje z życia pokazują, że język obcy może znaleźć praktyczne zastosowanie na lekcji. Dzięki temu uczniowie uczą się komunikacji, samooceny, wyrabiają umiejętność współpracy w grupie oraz wzbogacają słownictwo. Można zaobserwować również, że o wiele szybciej zapamiętują materiał, który "przeżywają” i odgrywają, a przy tym dobrze się bawią. Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji.

 

Marzena Stram

"Shrek"

Dnia 8 listopada klasy pierwsze uczestniczyły w spektaklu teatralnym pt. „Shrek”  wystawianego w MCK w Nowym Bytomiu przez Teatr Profilaktyczny ALERT z Wrocławia. 

Barwne, rozśpiewane widowisko uczyło tolerancji, nie oceniania ludzi po wyglądzie, ale zajrzenia w ich serce. Pokazało także siłę i moc  przyjaźni.

Po zakończeniu odbyła się lekcja teatralna, w której jedna z aktorek pokazała nam elementy spektaklu. Należą do nich: gra aktorów, scenografia, muzyka, światło i stroje.

Nasza miejska scena podobała się dzieciom  i okazała się przyjazna. Na pewno tam wrócimy.

 

Małgorzata  Wrana

 


 

 

Gratulujemy


Uczniowie i uczennice naszej szkoły brali udział w ogólnopolskim konkursie literackim „Magiczna mysz – przygoda z „Mysią Wieżą”, którego organizatorem był Dom Kultury w Wolbromiu. W tym konkursie Emilia Kiraga z klasy VI zajęła II miejsce (w przedziale wiekowym 10-12 lat), a Julia Tendera III miejsce (kategoria 13-14 lat). Ich prace zostaną opublikowane na stronie Domu Kultury w Wolbromiu. Chętnych zapraszamy do lektury nagrodzonych prac.  
                                                                                                                                                                  J. Świtała-Mastalerz

 

 


 

Konkursy plastyczne

HISTORIE NATURALNE - ARTBOOK DLA DZIECI

31 października gościliśmy w naszej szkole Joannę Zdzienicką oraz Pawła Szeibla, wykładowców oraz absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Artyści przekazali dzieciom ilustrowany zeszyt ćwiczeń plastycznych oraz przeprowadzili warsztaty. Dzieci z zaangażowaniem odpowiadały na wszystkie pytania oraz wypełniały kolejne karty ćwiczeń.

Artbook jest inspirowany konkretnymi miejscami Śląska (centrum Katowic, Muzeum Śląskie, Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu, Park Krajobrazowo - Przyrodniczy Żabie Doły), zachęca najmłodszych do dostrzeżenia  wartości przyrodniczych regionu. Zawarte w nim zadania kreatywne animują spędzanie czasu.

Książka została zrealizowana i dystrybuowana na Śląsku. Projekt został  dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

 

Zasady ruchu drogowego

Uczniowie klasy czwartej, cały rok szkolny zapoznają się z zasadami ruchu drogowego i znakami drogowymi. W ramach zajęć techniki przygotowywali postaci rzeczywistych rozmiarów, które mają im pomagać w utrwalaniu wiadomości.

Anna Mucha

PROJEKT BADAWCZY

W bieżącym roku szkolnym Szkoła Podstawowa nr 24 realizować będzie projekt badawczy Fundacji Db@m o Mój Zasięg poświęcony zachowaniom grania w gry przez dzieci.

Czynność grania w gry on-line i gry wideo zyskuje na znaczeniu stając się w szczególności wśród młodych osób jedną z form spędzania czasu wolnego. Mając świadomość zagrożeń wynikających z nadużywania gier, ale również wiedząc o pozytywnym wpływie grania w gry warto przyjrzeć się bliżej tego rodzaju zachowaniom. Realizowany projekt badawczy wspierają pracownicy naukowi zatrudnieni w Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego oraz naukowcy w Polskiego Towarzystwa Edukacji Medialnej.

Czytaj więcej: projekt dbam o moj zasieg

RENESANS WOKÓŁ NAS
„Jeśli ci powiem – zapomnisz, jeśli pokażę – zapamiętasz,
jeśli wytłumaczę – zrozumiesz”    Wczesnym rankiem  24 października 2019 r. uczniowie klasy 6a i 6b (oraz kilkoro z klasy 5) wyjechali do Krakowa, aby - w myśl popularnej w naszej szkole zasady  nauczania 3 x Z : zobaczyć, zrozumieć, zapamiętać  -  oglądać „na żywo” zabytki  renesansowe.
    Nie pojechaliśmy oczywiście nieprzygotowani, ponieważ na lekcjach historii zapoznawaliśmy  się  „z tematem”  a dodatkowo na zajęcia z języka polskiego  przygotowaliśmy i przedstawiliśmy  prezentacje, filmiki, plakaty i własne miniwykłady, które miały za zadanie przybliżyć wszystkim miejsca, które później zobaczyliśmy  „na własne oczy” .
    W Krakowie powędrowaliśmy zamglonymi uliczkami na Wawel, aby zwiedzić prywatne apartamenty królewskie, słuchając uważnie opowieści przewodnika. Potem czekała nas lekcja muzealna "Renesans na Wawelu" w komnatach reprezentacyjnych – podziwialiśmy m.in. słynne arrasy Zygmunta Augusta. Zdążyliśmy rzucić okiem na najcenniejszy zabytek renesansowy – Kaplicę Zygmuntowską i pomknęliśmy na Rynek i przez Sukiennice do  domu  J. Matejki, który  zwiedziliśmy z przewodnikiem – wtedy oczywiście przenieśliśmy się już w zupełnie inne czasy, ale byliśmy tego świadomi.
Na dodatek była jeszcze  Bazylika Mariacka i słynny ołtarz Wita Stwosza – ale tylko z daleka i tylko na chwilkę, ponieważ trwa remont.
    Słodkim zakończeniem bardzo słonecznego, pełnego wiedzy i wrażeń dnia była wizyta – pokaz -  w manufakturze cukierków :)
Do domu wróciliśmy na pewno zmęczeni, na pewno dosyć późno, ale w bardzo dobrych humorach.


                                                                                                                                 

Grażyna Dziwisz

OBIADY - LISTOPAD

Koszt obiadów w listopadzie wynosi 76,00 zł (4 zł x 19 dni żywieniowych).

UWAGA! – dotyczy uczniów klas 8

Uczniowie klas 8 wpłacają 72,00 zł (odliczony zostaje dzień, w którym klasy 8 w październiku były w kinie)

z wyjątkiem tych osób, które otrzymały poprzez dziennik informacje o wpłacie innej kwoty.

Płatne do 10 listopada.


kierownik świetlicy